Włochy 1934

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej we Włoszech w 1934 roku były drugim turniejem tej rangi, zorganizowanym przez FIFA. Odbyły się w dniach od 27 maja do 10 czerwca 1934 roku i były pierwszymi mistrzostwami, w których wprowadzono system kwalifikacji. To oznaczało, że wszystkie uczestniczące drużyny, w tym gospodarz, musiały przejść przez eliminacje, aby zakwalifikować się do turnieju finałowego.

Przygotowania i organizacja

Włochy, jako gospodarz, przygotowały się do tego wydarzenia bardzo starannie. Rząd Benito Mussoliniego wykorzystał turniej jako narzędzie propagandowe, aby pokazać światu nowoczesność i siłę państwa włoskiego. Zmodernizowano lub wybudowano stadiony w kilku miastach: Rzymie, Turynie, Mediolanie, Genui, Florencji, Neapolu, Bolonii i Trieście.

Uczestnicy i format turnieju

Do udziału w mistrzostwach zgłosiło się 32 drużyny, z których 16 przeszło przez eliminacje do turnieju finałowego. Były to zespoły z Europy, obu Ameryk i Egiptu, który był jedynym reprezentantem Afryki. Format turnieju był pucharowy, co oznaczało, że przegrany mecz eliminował drużynę z dalszych rozgrywek. Każdy mecz musiał wyłonić zwycięzcę, co w razie remisu prowadziło do dogrywki lub powtórki meczu.

Przebieg turnieju

Turniej rozpoczął się 27 maja 1934 roku. Włochy zainaugurowały mistrzostwa meczem z USA, który zakończył się zwycięstwem Włochów 7-1. Pierwsza runda przyniosła kilka zaskakujących wyników, ale to Włochy, wspierane przez liczną publiczność, były drużyną, która dominowała.

W ćwierćfinale Włosi zmierzyli się z Hiszpanią. Po remisie 1-1, mecz został powtórzony, a Włochy wygrały 1-0. W półfinale Włosi pokonali Austrię 1-0 w meczu pełnym emocji i intensywnej gry. W finale, rozegranym 10 czerwca na Stadionie Narodowym PNF w Rzymie, Włochy stanęły naprzeciw Czechosłowacji.

Finał

Finałowy mecz był dramatyczny i pełen zwrotów akcji. Czechosłowacja objęła prowadzenie w 71. minucie po bramce Antonína Puča, jednak Włosi szybko wyrównali dzięki bramce Raimundo Orsiego w 81. minucie. Mecz zakończył się remisem 1-1, co doprowadziło do dogrywki. W 95. minucie Angelo Schiavio strzelił decydującą bramkę, zapewniając Włochom zwycięstwo 2-1 i pierwsze w historii mistrzostwo świata.

Dziedzictwo

Mistrzostwa Świata w 1934 roku miały ogromne znaczenie dla Włoch i światowej piłki nożnej. Były pierwszym turniejem, w którym wprowadzono eliminacje, co ustanowiło standard na przyszłość. Sukces Włoch przyczynił się do wzrostu popularności piłki nożnej w kraju i umocnienia roli Włoch jako jednej z czołowych potęg piłkarskich.

Turniej był również kontrowersyjny z powodu silnego zaangażowania politycznego i propagandowego, ale sportowy sukces Włoch był niepodważalny. Triumf na własnym terenie zapisał się złotymi zgłoskami w historii futbolu, a organizacja turnieju pokazała, że piłka nożna jest nie tylko sportem, ale także narzędziem jednoczącym narody i społeczeństwa.